Večinoma v gorah spim v spalni vreči pod milim nebom. Tokrat pa sem bil namenjen v bivak na Prehodavcih in v trenutku, ko sem odprl vrata, doživel šok! Kaj s(m)o obiskovalci gora v Sloveniji res take svinje?!
Za Arhitekturni biro Premica iz Celja sem šel fotografirat leta 2013 obnovljeni bivak na Prehodavcih. Prenovljeni bivak sem videl prvič, ta starega pa se iskreno povedano ne spomnim, saj sem se na Prehodavcih nazadnje mudil v rani mladosti na pohodniškem izletu s starši.
Z Duškotom sva z olimpijskim tempom otovorjena z vso fotografsko navlako zagrizla s Trente v breg. Praktično ga ni bilo mesta na poti, kjer se ne bi mogel načudit nekdanjim inženirskim spretnostim mojstrov, ki so gradili mulatjere po naših gorah. Neverjetno kako so tudi čez najbolj zafrknjene predele speljali "po standardu" enakomerno široko pot ustreznega naklona. Namen gradnje je bil sicer strahoten, arhitekturno in inženirsko delo pa zato nič manj navdušujoče in spoštovanja vredno.
Nad nekje 1450 m nm.v. se prične strnjena snežna podlaga. Pot je nekaj časa še položna in z zbitim snegom in ledom ni težav, zadnjih ca. 400 višinskih metrov pa previdnost nikakor ni odveč, saj vsak drugi korak podplat konča na zbitem snegu ali spihani podlagi z ledom.
Bivak sem želel fotografirat ob zahodu, ponoči in ob sončnem vzhodu. Že takoj ob prihodu se je bilo treba podvizat, tako da hrana, o kateri sem ob najinem tempu sanjal obe uri vzpona, ni prišla na vrsto vse dokler se ni popolnoma stemnilo.
Da je dan proti koncu decembra kratek je jasno. Nisem pa si predstavljal, da bo sonce tako zelo nizko! Ko sem si ogledoval pot sonca na google earth in načrtoval fotografiranje nisem bil dovolj natančen. Ker so okrog Prehodavcev višji gorski grebeni se nizko decembrsko sonce igra skrivalnice in le za krajši čas pokaže. Bivak je tako pozimi le malo obsijan.
Ko je sonce leglo k spancu za horizont, se je znova precej zateženo oglasil tudi moj želodec. Z eno roko sem spreminjal nastavitve na fotoaparatu, z drugo pa med hlastanjem za zrakom v gofljo basal sendvič.
Vreme nama je lepo služilo. Rumeno-rdeče ožarjen horizont je pričaral kuliso, ki je ni bilo za zamudit. Še naprej sem pritiskal na sprožilec in tako še nekaj časa odlašal s požirkom tekočine, da bi splaknil suh sendvič po požiralniku nižje navzdol do tja kamor je bil namenjen.
Po skoraj 5 urah poznopopoldanskega in večernega fotografiranja sem končno stopil v notranjost bivaka. Osupel sem se razgledoval po nesnagi, ki je ležala na tleh, po razmetanih posteljah, ostankih smeti in hrane ter izjemnim naborom osušenih tekočin na rjuhah in dekah. Vse od raznobarvnih razlitih čajev, temnih (kavnih?) napitkov, posušenih otrok in še česa. Ko je Duško v roke prijel metlo in sva začela s s skoraj dvournim čiščenjem tal, napenjanjem rjuh, zlaganjem dek ter odnašanjem smeti, se nisva mogla načuditi (neobstoječemu?) odnosu obiskovalcev gora do skupnih (brezplačnih) dobrin, kot je na primer bivak. Sodeč po vpisih v knjigi so bili obiskovalci bivaka večinoma domači pohodniki, kar pa seveda ne pomeni, da med nepridipravi, ki za seboj puščajo svinjak, ne manjka tujcev, ki se pač ne vpisujejo v vpisno knjigo...
Ne bi verjel, če ne bi videl na lastne oči, ampak ko sva odstranjevala razmetane deke in jih zložila na en kup ene postelje v kot, zato, da sva lahko s čimveč preostalih rjuh spihala in odstranila čimveč nesnage, sem si večkrat zaželel, da bi s seboj poleg flisastih rokavic vzel tudi gumijaste - tiste za čiščenje stranišč!
Škoda je lepih objektov, še posebej v občutljivem okolju kot je osrčje gora Julijskih Alp, kjer se dela težko popravljiva škoda in zanemarja infrastruktura. Osebno se mi zdi napačno s prstom kazati na upravnike bivakov, češ naj poskrbijo za red in čistočo, če je bivak v njihovi oskrbi. Naša - torej skrb obiskovalcev gora in (še posebej brezplačne!) infrastrukture - je naloga, da bodo tako gore, v katere radi zahajamo, kot tudi bivaki, ki tam stojé, zgledno urejeni in čisti.
Utrujena sva legla k počitku in ob poslušanju strokovnega podcasta na temo razmnoževanja žab, pikov komarjev in s tem povezanega prenašanja bakterij, zelo hitro zaspala. Tema očitno ni pretirano zanimiva, da bi naju predolgo držala budna. Nenazadnje je bil za nama dolg in zaradi težkih nahrbtnikov in hitrega tempa kar naporen dan.
Zjutraj sva vstala še pred prvo svetlobo, spila nekaj ostankov mrzlega čaja večkrat razredčenega z vodo in popikala drobtine z alu folije, v kateri so nekoč počivali (že takrat suhi) sendviči. Ker zunaj še ni bilo želene svetlobe, sem najprej (znova) poslikal notranjost, zatem pa sva jo mahnila na bližnji kucelj, da bi bivak ujela še ob prebujanju dne.
Štiriindvajset ur in 957 fotografij pozneje sva jo po ledu in snegu sprva zelo previdno, nižje - na bolj položnem - pa urno ucvrla v dolino!
Čudovita izkušnja, lep bivak v fantastičnem okolju in odlična družba! Bi si človek sploh še lahko želel več, razen seveda tega, da planinci po obisku bivaka ne bi pustili kot svinjak?
Utrinki s poti in okolice
Na številnih turah se je nabralo kar nekaj turnosmučarsih izkušenj. Tudi slabih! Nekaj najpogostješih in najbolj neprijetnih napak, ki si jih ne bi želel ponoviti sem v času divjanja koronavirusa zbral na kup, da mi služijo kot opomin. Dodal sem še nekaj fotografij za navdih pred novo sezono!
Zaskrbljen ugotavljam, da mineva že polnih 10 let odkar sem si dal lasersko odpravit dioptrijo. Bolj kot kdajkoli prej, se v teh letih in zaradi slabih izkušenj izpostavljanja soncu zavedam škodljivih UV žarkov, ki so zlasti v gorah, kamor rad zahajam, še posebej škodljivi. Tako za kožo kot oči.
Kot da bi najintimnejši vpogled v razvoj in proizvodnjo plezalnih čevljev ne bil dovolj, mi je že tako lep konec tedna popestrilo še plezanje z mojstrom vertikale Adamom Ondro... Ob vstopu v proizvodnjo halo La Sportive sem pričakoval močan vonj po kemiji in lepilu ter zgarane in zgubane ženice povešenih pogledov za tekočimi trakovi in šivalnimi stroji. V resnici pa sem obnemel vonjal z lepilom maskiran Chanel N°5 in brhke mladenke v pajkicah z globokimi dekolteji in iPodi v ušesih. Nasmejane so rezljale gumo in jo s skrbno negovanimi nohti napenjale na čevlje na stojalih.
Tako kot (majhni) otroci verjamejo v božička, (ne)zreli odrasli srednjih let verjamejo v to, da nad 2000 metri greha ni!
V smučarsko eni najbolj erotičnih sezon, ko sem si v visokih gorah Alp prismučal več kot 150.000 višinskih metrov prvovrstnega pršiča, se nama je s Klemnom iz športne trgovine ActionMame, porodila ideja o dobrem delu, ki bi pripomogel k varnosti zimskih obiskovalcev gora Slovenije. Povezal sem se še z vsestranskim strokovnjakom in društvenim kolegom Jako Ortarjem in ideje so začele preraščati v realnost.
Nov predstavitveni film Gorske reševalne zveze Slovenije! Reševalci v stiski pomagajo ljudem, ki jih pokličejo na pomoč. Med opravljanjem tega plemenitega prostovoljskega poslanstva nosijo svojo glavo naprodaj, saj se izpostavljajo nevarnostim, ki pretijo na njih tekom reševanja. Vse to počno prav vse leto - v vseh letnih časih, ob vseh delovnih in dela prostih dneh, osebnih in ostalih praznikih, ne glede na uro in še najpogosteje v slabem vremenu in izjemno zahtevnih razmerah. Tako kot pri tistih, ki reševalce pokličejo na pomoč, tudi pri reševalcih doma težko pričakujejo njihov varen povratek...
Prejšnji teden je CNN poročal o Bivaku pod Skuto. Enako zanimivo kot tri minute trajajoča videoreportaža o minimalističnih objektih v gorskem okolju ter konkretno o Bivaku pod Skuto, je presenetil hiter in preprost postopek licenciranja...
Večinoma v gorah spim v spalni vreči pod milim nebom. Tokrat pa sem bil namenjen v bivak na Prehodavcih in v trenutku, ko sem odprl vrata, doživel šok! Kaj s(m)o obiskovalci gora v Sloveniji res take svinje?!
Meja med tradicionalisti in športnimi plezalci je vse bolj zabrisana. Če je še pred letom dni drobna blondinka s čvrsto zadnjico in velikimi očmi drgnila plastiko v zavetju varne dvorane, naslednje poletje ponovi eno najtežjih klasično opremljenih smeri v Alpah. Suhljat deček, ki mu ravno poganjajo prve puhaste brčice pod nosom, pa v enem dnevu opravi z več najtežjimi smermi daleč naokoli. Na pogled!
Zgodba rekonstrukcije Bivaka II na Jezerih se je nesrečno končala. Nismo vrgli puške v koruzo in za že skoraj povsem izdelani tja-namenjen čudovit bivak izbrali alternativno lokacijo. Lepotec je nadomestil (stari) bivak pod Skuto na Malih podih na 2070 m in stoji v osrčju Kamniških Alp.
Kljub res velikemu angažmaju Špele, Maje, mene, arhitektov, statikov in kup drugih dobrih ljudi iz PD in AO Jesenice ter GRZS in vseh ostalih, ki s(m)o želeli, da bi vendarle uspelo, smo Slovenci znova dokazali, da smo najboljši v metanju polen pod noge. Namesto, da bi poklon pogumu, odločnosti in trdemu delu krvavih žuljev starojeseniških alpinistov, ki so zgradili Bivak II z lastnimi rokami, obstal v Slovenskem Planinskem Muzeju, bo tako kot nekdanji slavni jeseniški alpinist osivel, ostarel in za vekomaj odšel v pozabo
Bohinjska tujska soba je visoko kakovosten nišni produkt, ki nudi priložnost doživetja avtentičnega bivanja. Obiskovalca bo ob prvem vtisu očaral in prevzel svež, naraven ambient, pazljivo prepleten z bohinjskim značajem. Interier odlikuje unikatno masivno pohištvo, narejeno iz lokalnega lesa, ki mu je moč slediti od drevesa do izdelka. Elementi tradicionalne izdelave se povezujejo s tehnološko inovacijo in ekološkim pristopom.
Stežka sem spravil cel krožnik po grlu do želodca, prav nobenih težav pa nisem imel ob štirih zjutraj stati na mrazu v vrsti za stranišče, kjer se je že nabralo nekaj na mestu cepetajočih "sojedcev" slovenskega ričeta, ki so v popolni simfoniji igrali utekočinjeno-plinski orkester.
To da smo si Slovenci kot volkovi je žal že pregovorna resnica. Žalosten pa sem, ko se po številnih spletnih debatah in gostilniških govorancah nestrpnost seli v gorski svet. V čudovito alpsko in mirno(-ejše) okolje, kjer naj bi se ljudje vsaj malo umaknili od sranja, ki se vsakodnevno dogaja v dolini.