Meje? Nikoli jih nisem videl od blizu. Slišal pa sem, da obstajajo - v glavah nekaterih ljudi…
Verjetno so si jih izmislili zadrgnjeni posamezniki in interesne skupine. A vendar obstajajo: meje, ki delijo ljudstva, kulture, ideologije, ozemlja držav, zemljišč in druge. Taisti ljudje so meje ustvarili zato, ker se bojijo neomejene svobode. In vendar je svoboda relativna. Duhovno doraslim ljudem se meje vendar ne da postaviti. Morda fizično, ki omeji svobodo premika od točke A do B, nikakor pa ne duhovne. To so že pred stoletji dokazala klena plemena, neomajna volja ljudstev, menihi in drugi. Meje so vendar zato, da se premikajo!
Športniki so najbolj pristen primer tega, da je meje možno premikati in da gonilo premikanja niso ekonomski, geografski ali drugačni motivi. Gonilna sila je želja po napredku posameznika. Želja po odkrivanju novega, nedoseženega. In za ta napredek so potrebna velika odrekanja, odločnost in doslednost. Tekma človeka s samim seboj, svojimi (psiho-)fizičnimi zmogljivostmi, tehniko in nenazadnje in kot vselej in povsod - srečo!
Za današnje mlajše generacije plezalcev bi si drznil zapisati, da meje za njih dejansko ne obstajajo (več). Napredek plezanja (zelo) težkih smeri je nepojmljiv. Meja med tradicionalisti in športnimi plezalci je vse bolj zabrisana. Če je še pred letom dni drobna blondinka s čvrsto zadnjico in velikimi očmi drgnila plastiko v zavetju varne dvorane, naslednje poletje ponovi eno najtežjih klasično opremljenih smeri v Alpah. Suhljat deček, ki mu ravno poganjajo prve puhaste brčice pod nosom, pa v enem dnevu opravi z več najtežjimi smermi daleč naokoli. Na pogled! Razlikovanje med spoloma bledi. Nenazadnje se stapljajo tudi meje, ki so nekoč ločevale tradicionalne alpiniste od športnih plezalcev. In vendar se sprašujem.. Kam ta napredek pelje? Kje so meje (ne)mogočega…
Izjemen primer vizionarstva, odločenosti in neusahljive energije ter vztrajnosti sta v začetku letošnjega leta pokazala Tommy Caldwell in Kevin Jorgeson. Za vzpon si nista izbrala kakšnega “lokalnega” plezališča, temveč navpično, gladko in pogosto previsno - skoraj kilometer visoko steno El Capitana v Yosemitih. Da poudarim še enkrat: to ni študij enoraztežajne smeri, temveč kolos granitnega skalovja in višinski kilometer izjemno težkih gibov!
Projekt o katerem je Tommy sanjaril skoraj desetletje (in prav toliko let “hodil” študirat gibe z različnimi soplezalci!), se je letošnje leto ob spremljavi tudi največjih ameriških medijev fantastično in srečno razpletel. Večletna vizija o prostem plezalnem vzponu čez najbolj impozanten del te čudovite severnoameriške ultra-kultne stene je bila uresničena.
To, da gre za eno najtežjih tako dolgih plezalnih smeri nasploh, me niti ne preseneča, saj poteka čez najbolj strm del stene. Bolj me je osupnila Tommyjeva vizija, ki nikakor ne pozna meja ter odločenost obeh plezalcev, morda še posebno Kevina. Po večdnevnem plezanju in potlej še po več dneh poskusov v najbolj sitnem mestu najtežjega raztežaja je ostal brez kože na več prstih. Tommy je medtem že preplezal ta najtežji raztežaj in nadaljeval z ostalimi, Kevin pa se je več dni zapored vračal in znova in znova poskušal. Ko je bil že dodobra “olupil” kožo s prstov in sta fotografa ter snemalec, ki so plezalca ves čas spremljali v steni, na socialnem omrežju že izražali dvome, da bi mu v takem stanju lahko uspelo, si je vzel dan počitka. Da bi se mu toliko zacelila koža, da bi lahko znova stiskal nepojmljivo majhne oprimke v prečki. Prebudil se je bil nov dan in s tem nova priložnost. In Kevin je uspel! Po toliko poskusih in brez kože na večini “ta močnih” prstov, po toliko dneh visenja v steni in plezanja na meji (ne)mogočega, ves izmučen, a vendar z dovolj motivacije, da je opravil s tem najtršim orehom.
Medtem ko so njuno dejanje bolj ali manj “v živo” mediji in tudi plezalski veljaki že skovali v zvezde in ga ocenili kot enega najboljših plezalnih vzponov v skali nasploh, sta fanta ostala predana svojemu cilju in vrednotam. Plezala sta - in plezala bosta še naprej - prvenstveno za svoje veselje, ob tem pa sta toliko podjetna, da si s postavljanjem tovrstnih mejnikov olajšata svojo plezalsko prihodnost.
Sočasno predstavljata živ dokaz, da so meje, ki so si jih bili postavili tisti, ki so v tej steni poskušali pred njima, zgolj “njihove” meje. Dokaz, da se ne ozirajoč na preteklost, temveč z vizijo za prihodnost, meje premikajo. Prvenstveno sama sebi, pa tudi preostalemu svetu, sta pokazala, da zanju nemogoče ne obstaja.
In tako kot lahko ustvarjalce pričujoče revije, ki je s to izdajo prvič ugledala luč sveta v tiskani obliki, označim za pogumne, (predvsem) takšno vidim (plezalsko) prihodnost rodov, ki prihajajo. Brezmejno!
Prispevek sem napisal za 1. številko nove revije BETA, september 2015.
Grapa v severnem grebenu ali Severna grapa v Mali Mojstrovki je ob s snegom skromni zimi navdušila z dobrimi pogoji za sproščeno smuko.
Mir in tišino v teh avgustovskih dneh in večerih v Julijcih dandanes človek lahko uživa le na bolj odmaknjenih kotičkih gora, ki se sicer dušijo pod čevlji obiskovalcev. Tako smo po poti PP z Vrat odšli v smeri vzhoda in na primernem mestu za Kopicami udeli gruščnato kotanjo.
Leto 2023 mi bo v spominu ostalo (žal tudi ali pa predvsem) po nesreči in poškodbah ter posledični začasni delni ohromljenosti, ki me je prikovala v posteljo in pozneje v (pre)počasnem tempu ponovnega učenja hoje na Soči nazaj “v življenje” kot ga poznam. Vnovičen opomnik kako samoumevno se nam zdi zdravje, ko smo zdravi… Neizmerno hvaležen vsem vpletenim, ki so mi pomagali “vstati” in se iz plazilca vnovič vzravnati in migati se tako po (pre)dolgem času spet oglašam.
JV greben na Kukovo špico je od daleč vidna linija, ki je v meni že nekaj časa vzbujala zanimanje. Čeprav je Kukova špica prva impozantnejša gora v grebenski liniji med Vrati in dolino Belega potoka, je jugovzhodni greben na Kukovo špico pri meni do prejšnjega tedna ostajal zgolj na seznamu želja.
Mavrica življenja – Spominska smer Nejca Sedeja poteka v JV steni Nad Šitom glave z udobnim dostopom s prelaza. Kot nalašč za pozpopopoldanske ture - dolge junijske dni in vročino, ki jo je na Vršiču vsekakor znosnejša.
V iskanju presežnih užitkov govtanja snega smo se odpravili k sosedom. Varen in od trum snežnih navdušencev pozabljen bukov gozd velike strmine, ki sega skoraj 1700 metrov visoko…
Vsako leto na popularnih izhodiščih in klasičnih turnih smukah opažam več ljudi, a množičnosti (in videnih neumnosti) letošnje sezone ne morem primerjati z ničemer doslej…
Lipnica pri Špiku je zapostavljen vrh, kjer je smučarij spomladi lahko dobra, pozimi pa igra na srečo.
Veličasten pričetek meteorološke zime v Bohinju, kjer na Pokljuki vlada zimska pravljica.
Zimska idila na Pokljuki, kjer je močan dež (naposled) prešel v bruhanje snega s spremljajočim zavijanjem vetra in nočni spust na smučeh čez misteriozni gozd.
Na številnih turah se je nabralo kar nekaj turnosmučarsih izkušenj. Tudi slabih! Nekaj najpogostješih in najbolj neprijetnih napak, ki si jih ne bi želel ponoviti sem v času divjanja koronavirusa zbral na kup, da mi služijo kot opomin. Dodal sem še nekaj fotografij za navdih pred novo sezono!
Brž, ko se je tudi uradno smelo gibati znotraj 212 različnih občin Slovenije, se nas je slučajno v tej osrednji dolini Triglavskega narodnega parka srečalo več prijateljev. Naključno smo imeli cilje podobne in tako v prebujajočem se dnevu okrog 5:15 pričeli s hojo proti zahodu in navkreber.
Jure Žabjek in Kristjan Vreček sta oba zgrabila za vile svoji oranžni lisici z oznako 36 in kot dva navihana dečka komaj čakala, da ju lahko našponata po bregu navzdol…
Kristjan pozna vsako pot, stezo, potoček, padlo drevo, bando in borovnico. Slednje tudi po imenu. Edinole klopov še nima tako naštudiranih, tako da dva krvosesa, ki sem ju naslednje jutro s pinceto vlekel s svojega trupla, nimata imen…
Prečenje vrhov Pokljuke na turnih smučeh je bilo že nakaj časa na mojem seznamu želja. In dan žena je bil kot nalašč, da imajo žene prosto, moški pa pridni in marljivi kakor smo, sklonjenih glav odrinemo na visokogorsko tlako, z namenom prečenja od Debele peči do Velikega Draškega vrha.
Zima pridno otresa z repom in ob vsem silnem miganju z zadnjico je nadvse privlačna…
Izrazito močne padavine in svež pršič so bili premočni dražljaji, da bi jih lahko spregledali, zato smo zapregli pse šli gazit v breg!
Ko te na vrhu gore skrbi, da ti ob pripravi na spust smuči z rok ne utrga in odnese veter, veš, da pihlja …
Vremenska napoved je obetala povprečen dan. Namesto tega pa smo nenadejano uživali v izobilju pršiča, sonca in svežih smučarskih sledi!
Lepa smer v steni Prestreljnika, kjer v senci severozahodne strani snežno-ledni skoki razgibajo še tako zaspane obiskovalce.
Kot vse kaže se bomo v Sloveniji od zime poslovili še preden bi jo dodobra užili…
Od sedlca navzdol pa eno samo vriskanje! Kaj vriskanje - huronsko kričanje! Od veselja, ko je pod smučmi neslišno pršelo v obraz in sem brzel navzdol nad hladno, a mehko in opojno podlago...
Na trenutke sem se počutil precej neumno, saj sem ob preveč nežni brci v zmrznjeno polento zdrsnil navzdol in se skupaj s proseno kašo odpeljal nazaj proti izhodišču. Postopek sem ponovil in naletel na enak problem meter višje...
Čakalo nas je še nekaj mukotrpnih prestopov prek ceste in porivanja po obcestnem zosu pomešanem s soljo in peskom. Za seboj smo pustili minljive sledi, v naših srcih pa trajen spomin na čudovit dan...
Le na redko posejane smrekice so podobno kot nenatančno obrite ženske pazduhe motile sicer lesketajoče deviško pobočje, ki nas je vabilo v svoje nedrje...
Ko se pri Podljubelju z avtom ustaviš, obrneš in začneš vozit ritenski, veš da je snega za smuko dovolj. Če te ob hoji navkreber spremlja še bučanje plazov, si v to lahko tudi povsem prepričan!
V zadnjem mesecu in pol mi je bilo dano doživeti kup prima dogodivščin: visokogorske pohodniške ture, grebeni s sončnimi zahodi, dolge kolesarske ture, "ponovno" plezanje z rehabilitiranim zapestjem, raziskovanje podvodnega sveta v Rdečem morju in le nekaj dni zatem uživanje v prvih smučarskih zavojih na snegu...
Teden šteje 7 dni. Mesec jih ima do 31. Mesecev v letu je 12. Leta pa tako hitro bežijo, da se sleherni dan, ki ga ne izkoristim v celoti, zdi kot zapravljena priložnost, za katero se zavedam, da je nikoli več ne bom mogel nadoknadit. Naj bo dež, naj pada sneg ali pa celo toča - ko ura odbije polnoč in se danes prevesi v včeraj, pomeni, da je ~1/26.000 življenja mimo. Zdi se malo, a življenje imamo eno samo!