V splošnem imam rad ljudi. Še rajši imam življenje. Posebno mesto v mojem srcu pa imajo tisti, s katerimi preživljam prosti čas in z njimi doživljam avanture v gorah. Zato je najbrž logično, da rad vidim ljudi in življenje tudi na fotografijah. Tistih, ki jih posnamem sam, kot tudi drugih...
Ob pregledovanja arhiva planinskih koledarjev me je presenetilo, da so na zares veliki večini fotografij zgolj in samo gore v različnih letnih časih. Pa tu in tam kakšen objekt, skedenj ali hiša. Povečini brez živega človeka. Brez življenja! Brez zgodb, ki jih doživljamo prav ljudje - obiskovalci teh naših čudovitih gora.
Ker so na večini mojih fotografij prav življenje (in ljudje) v gorah ob najrazličnejših avanturah, si nisem preveč obetal. A kljub vsemu sem se odločil, da izberem nekaj fotografij in se prijavim na razpis za odkup fotografij za Planinski koledar 2016.
Fotografije sem ob neugodni letalski povezavi z vmesnim čakanjem na povezavi izbiral kar v čakalnici dunajskega letališča od koder sem letel v Hamburg na sestanek. Ker sem imel s seboj prenosnik, internet pa je dandanes že itak povsod, sem čas koristno porabil. "Priključil" sem se v svoj fotografski arhiv in sočasno s sprehajanjem po gorskih doživetjih in spominih odvrnil misli od resnosti sestankovanja.
Kratek prispevek sem se odločil napisati zato, da zapišem nekaj več besed o tem, kako sta izbrani fotografiji sploh nastali. Na koledarju je moč razbrati le kratek pripis ter oceniti lokacijo ter letni čas. Tu na svojem blogu pa imam na voljo več prostora, da pokukamo v zakulisje nastajanja izbranih fotografij...
Naslovnica
Naslovnica je bila posneta ob zimskem grebenskem prečenju od Škrnatarice do Dovškega križa. Osebno mi fotografija predstavlja veliko simbolike, saj sta na njej objeta moja prijatelja Arne in Marija, brat in sestra. Oba plezalca in alpinista, ki imata gore v srcu in alpinizem v koreninah svojih prednikov. Za nameček se v ozadju v sončni zvezdi kopa še mogočni Triglav, široko nebo nad njima pa mi ponazarja svobodo in brezmejne možnosti, svežino in prostranost. Fotografijo sem posnel kleče v snegu s širokokotnim objektivom.
Zadnja stran - mesec december
Lanskoletna s snegom precej skopa sezona in razmeroma visoke temperature so nas ob poskusu prečenja celotnega grebena okrog Tamarja zaustavile nekako na pol poti. Kratki dan in izčrpane noge so nas prisilile k počitku, odprtem bivaku pod zvezdami, pod Jalovcem. Fotografija je nastala kmalu po sončnem vzhodu. Zlato-oranžne in vijoličaste barve so se prebujale nad nami, pred nami pa je bil še dolg in naporen dan gaženja. Na fotografiji prijatelj Duško nadaljuje, kjer smo prejšnji dan zaključili. Pri tej fotografiji so mi osebno najbolj všeč res fantastične jutranje barve in ujet trenutek med gaženje, po tem ko smo se opekli na drugi strani grebena zaradi naprhanega snega na skali.
Čeprav je res nehvaležno komentirat koledar ravno takrat, ko sta v njem izbrani fotografiji, vseeno moram napisat! Ne zato, da bi komentiral fotografije, temveč vizualno podobo. Enako kot za fotografije, kjer ima vsak svoj okus - enako velja za vizualno podobo. Tudi ta je vselej subjektivna - pa naj bo mnenje moje ali od nekoga tretjega - vsake oči imajo namreč svojega malarja...
Osebno mi je letošnji koledar z oblikovalskega stališča resnično z naskokom najlepši. Minimalističen, brez nepotrebnih obrob, čičk-in-račk ter ostalega rokokojskega balasta, ki je mnogo let doslej tako pogosto kradel pozornost. Vse zasluge za sveže oblikovanje gre menda oblikovalki Katji Korinšek.
Ostale fotografije za posamezne mesece na koledarju si lahko pogledate na spletni strani PZS, kjer lahko prav tako naročite Planinski koledar; bodisi v spletni trgovini PZS ali na koledar@pzs.si.
Malo zgodaj je še za novo leto - a za hribovce vselej primerno - Srečno!
Kako vam je všeč novi planinski koledar?
Leto 2023 mi bo v spominu ostalo (žal tudi ali pa predvsem) po nesreči in poškodbah ter posledični začasni delni ohromljenosti, ki me je prikovala v posteljo in pozneje v (pre)počasnem tempu ponovnega učenja hoje na Soči nazaj “v življenje” kot ga poznam. Vnovičen opomnik kako samoumevno se nam zdi zdravje, ko smo zdravi… Neizmerno hvaležen vsem vpletenim, ki so mi pomagali “vstati” in se iz plazilca vnovič vzravnati in migati se tako po (pre)dolgem času spet oglašam.
JV greben na Kukovo špico je od daleč vidna linija, ki je v meni že nekaj časa vzbujala zanimanje. Čeprav je Kukova špica prva impozantnejša gora v grebenski liniji med Vrati in dolino Belega potoka, je jugovzhodni greben na Kukovo špico pri meni do prejšnjega tedna ostajal zgolj na seznamu želja.
Mavrica življenja – Spominska smer Nejca Sedeja poteka v JV steni Nad Šitom glave z udobnim dostopom s prelaza. Kot nalašč za pozpopopoldanske ture - dolge junijske dni in vročino, ki jo je na Vršiču vsekakor znosnejša.
V iskanju presežnih užitkov govtanja snega smo se odpravili k sosedom. Varen in od trum snežnih navdušencev pozabljen bukov gozd velike strmine, ki sega skoraj 1700 metrov visoko…
Vsako leto na popularnih izhodiščih in klasičnih turnih smukah opažam več ljudi, a množičnosti (in videnih neumnosti) letošnje sezone ne morem primerjati z ničemer doslej…
Lipnica pri Špiku je zapostavljen vrh, kjer je smučarij spomladi lahko dobra, pozimi pa igra na srečo.
Veličasten pričetek meteorološke zime v Bohinju, kjer na Pokljuki vlada zimska pravljica.
Zimska idila na Pokljuki, kjer je močan dež (naposled) prešel v bruhanje snega s spremljajočim zavijanjem vetra in nočni spust na smučeh čez misteriozni gozd.
Na številnih turah se je nabralo kar nekaj turnosmučarsih izkušenj. Tudi slabih! Nekaj najpogostješih in najbolj neprijetnih napak, ki si jih ne bi želel ponoviti sem v času divjanja koronavirusa zbral na kup, da mi služijo kot opomin. Dodal sem še nekaj fotografij za navdih pred novo sezono!
Brž, ko se je tudi uradno smelo gibati znotraj 212 različnih občin Slovenije, se nas je slučajno v tej osrednji dolini Triglavskega narodnega parka srečalo več prijateljev. Naključno smo imeli cilje podobne in tako v prebujajočem se dnevu okrog 5:15 pričeli s hojo proti zahodu in navkreber.
Jure Žabjek in Kristjan Vreček sta oba zgrabila za vile svoji oranžni lisici z oznako 36 in kot dva navihana dečka komaj čakala, da ju lahko našponata po bregu navzdol…
Kristjan pozna vsako pot, stezo, potoček, padlo drevo, bando in borovnico. Slednje tudi po imenu. Edinole klopov še nima tako naštudiranih, tako da dva krvosesa, ki sem ju naslednje jutro s pinceto vlekel s svojega trupla, nimata imen…
Prečenje vrhov Pokljuke na turnih smučeh je bilo že nakaj časa na mojem seznamu želja. In dan žena je bil kot nalašč, da imajo žene prosto, moški pa pridni in marljivi kakor smo, sklonjenih glav odrinemo na visokogorsko tlako, z namenom prečenja od Debele peči do Velikega Draškega vrha.
Zima pridno otresa z repom in ob vsem silnem miganju z zadnjico je nadvse privlačna…
Izrazito močne padavine in svež pršič so bili premočni dražljaji, da bi jih lahko spregledali, zato smo zapregli pse šli gazit v breg!
Ko te na vrhu gore skrbi, da ti ob pripravi na spust smuči z rok ne utrga in odnese veter, veš, da pihlja …
Vremenska napoved je obetala povprečen dan. Namesto tega pa smo nenadejano uživali v izobilju pršiča, sonca in svežih smučarskih sledi!
Lepa smer v steni Prestreljnika, kjer v senci severozahodne strani snežno-ledni skoki razgibajo še tako zaspane obiskovalce.
Kot vse kaže se bomo v Sloveniji od zime poslovili še preden bi jo dodobra užili…
Od sedlca navzdol pa eno samo vriskanje! Kaj vriskanje - huronsko kričanje! Od veselja, ko je pod smučmi neslišno pršelo v obraz in sem brzel navzdol nad hladno, a mehko in opojno podlago...
Na trenutke sem se počutil precej neumno, saj sem ob preveč nežni brci v zmrznjeno polento zdrsnil navzdol in se skupaj s proseno kašo odpeljal nazaj proti izhodišču. Postopek sem ponovil in naletel na enak problem meter višje...
Čakalo nas je še nekaj mukotrpnih prestopov prek ceste in porivanja po obcestnem zosu pomešanem s soljo in peskom. Za seboj smo pustili minljive sledi, v naših srcih pa trajen spomin na čudovit dan...
Le na redko posejane smrekice so podobno kot nenatančno obrite ženske pazduhe motile sicer lesketajoče deviško pobočje, ki nas je vabilo v svoje nedrje...
Ko se pri Podljubelju z avtom ustaviš, obrneš in začneš vozit ritenski, veš da je snega za smuko dovolj. Če te ob hoji navkreber spremlja še bučanje plazov, si v to lahko tudi povsem prepričan!
V zadnjem mesecu in pol mi je bilo dano doživeti kup prima dogodivščin: visokogorske pohodniške ture, grebeni s sončnimi zahodi, dolge kolesarske ture, "ponovno" plezanje z rehabilitiranim zapestjem, raziskovanje podvodnega sveta v Rdečem morju in le nekaj dni zatem uživanje v prvih smučarskih zavojih na snegu...
Teden šteje 7 dni. Mesec jih ima do 31. Mesecev v letu je 12. Leta pa tako hitro bežijo, da se sleherni dan, ki ga ne izkoristim v celoti, zdi kot zapravljena priložnost, za katero se zavedam, da je nikoli več ne bom mogel nadoknadit. Naj bo dež, naj pada sneg ali pa celo toča - ko ura odbije polnoč in se danes prevesi v včeraj, pomeni, da je ~1/26.000 življenja mimo. Zdi se malo, a življenje imamo eno samo!
Po nekaj minutah poganjanja smo opazili tudi modre kolesarske table kolesarskega odseka planinske zveze, kar nas je neverjetno pomirilo, saj nismo kršili prav nobene izmed številnih prepovedi gibanja v naravnem okolju...
Mir in tišino v teh avgustovskih dneh in večerih v Julijcih dandanes človek lahko uživa le na bolj odmaknjenih kotičkih gora, ki se sicer dušijo pod čevlji obiskovalcev. Tako smo po poti PP z Vrat odšli v smeri vzhoda in na primernem mestu za Kopicami udeli gruščnato kotanjo.