Viewing entries in
Other

2 Comments

Poškodba kolena, polži in kurbe

V soboto sem plezal v plezališču Kamnik blizu Žalca. No tam nekje. Na dostopu sem se zadnji hip izognil mnogim strupenim in pretečim živalim, ki mi ob mojih obiskih naravnih plezališč kar naprej strežejo po življenju. Najprej sem zadnji hip odskočil vstran, ko je po poti navzdol pridrsal rjavi slepec. Prav predrzno je sikal z razcepljenim jezičkom in slep kot je bil seveda zgrešil pot in nadaljeval med listjem. Slepec cepec.

Le lučaj stran se je sredi blate in drseče potke bohotil polž. Njegova hišica je bila sicer spoštljivo urejena in na nasploh je na pogled izgledal ves krotek in prijazen polž. Temna polžja plat se je pokazala šele, ko je iztegoval rožičke naravnost v moj obraz, medtem ko sem v makro načinu snemal njegovo premično montažno hišico. Ker so tudi polži nepredvidljivi in ker morda brizgajo kot tiste stupenjače iz Amazonije - v mislih imam krastače - sem snemanje prekinil in smo nadaljevali proti stenam.

Ko smo že skoraj dosegli odrešujoče skalne tvorbe, kjer si človek lahko oddahne od skoraj vse golazni z izjemo pajkov, je na poti ležal še en polž. Polžek v bistvu. Bil je izjemno majhen. A če gre verjeti pregovorom, da je strup v majhnih stekleničkah, je tudi s tem polžekom bilo takoj. Ob daljšem ogledovanju se mi je zdela njegova hišica pobarvana na križ, podobno kot pri pajku križarju. Ker s slednjim ni dobro češenj zobati ali v steni viseti, tudi tega polža strupenjaka nisem želel več ogledovati, še manj snemati.

Polž vinogradnik. Kaj potem počne daleč stran od vinogradov?

V plezališču pa mir kot že dolgo ne! Z izjemo blata in zemlje, ki je v tem obdobju - ob pričetku športno plezalne sezone - prisoten v poklinah in počeh ter raznih oprimkih, ni bilo več nobenih ovir za nemoteno plezanje.

Po nekaj ogrevalnih Frančkovih (Knez) smereh, in ko me je vmes že pošteno navilo, sem se spravil v Frančkovo zajedo. Ta prvič sem bil prekratek, potem pa sem se le spravil čez to pokončno smer, kjer ti vsak dodatni centimeter velikosti pomaga do vrhunca :) Obratno je z debelino prstov, saj (pre)debeli onemogočajo dobro oprijeti se edinega navzdol obrnjenega oprimka na najtežjem mestu.

Potem sem zlezel še svojo prvo 9a smer, potem pa nas je pot vodila domov. Z Borom sva se na Dolgem mostu še malo zaklepetala in kot dva cirkusanta, ki počivata na dolgi poti iz Romunije proti Franciji, zadremala na sedežih v avtomobilu.

Nedelja naju je z Borom odpeljala na Gorenjsko. V neposredni bližini Škofje Loke se nahaja plezališče Kamnitnik. Tega smo lani kar nekajkrat obiskali, letos pa je bilo prvič. Prizorišče se je v roku ene ure, ko sva plezala, spremenilo v konjušnico in pravo maškarado. Nekakšen festival oziroma prireditev s srednjeveškim privdihom je namreč botrovala 100 m oddaljenemu šolskemu igrišču.

Kostumi, konjeniki, kobile in vse kar zraven paše -vse je bilo super. Edinole nabijanje cerkvenih zborovskih pesmi in oglušujoče pridige na mega-zvočnikih so malo motile srednjeveško vzdušje. Ker sva prišla pred zaprtjem ceste, je bil najin avto za to človeško - srednjeveško zapreko. Nazajgrede v LJ sva se tako morala skupaj s konji, vitezi, popi, papeži, verniki, angelčki, prostitutkami, kralji in z ostalimi glavnimi akterji srednjega veka prebiti na plano. Oni s konji, vozovi in peš, midva pa z avtom.

Zlahka sem si lahko predstavljal kako zabodeno bi v resnici gledali pred 600 leti, ko bi se med njimi vozila z avtom, tako kot sva se v nedeljo. Nadvse široko razprte oči in naravnost v naju uprejeni pogledi nekaterih so mi dala zlahka misliti kako bi se ob takem dejanju pred 600 leti znašla na grmadi, na natezalnici, na judeževi zibki ali kolu. Vsekakor pa ne v Kitajski restavraciji, kamor sva jo mahnila takoj po plezariji, da sva nadoknadila izgubljene kalorije.

Sem pa napravil še eno neumnost. Neroden kakor sem - sem z nogo oziroma kolenom z vsem šusom butnil ob skalo. Ne vem kakšna je funkcija pogačice, vem pa da je kost in da me ta kost danes tako boli, da ne moram hoditi in da imam ves dan stegnjeno nogo. Mami je rekla, da če bo jutri slabše, grem slikat. Ker moj olympus ne bo dovolj, to pomeni, da bom obiskal rentgen. Ah pa saj je že res dolgo odkar sem nazadnje napolnil svoje telo z X žarki. 64x doza leta 1996 ob zlomu vrata in 3x vaja leta 2004, ko so šle smučarske akrobacije po zlu.

Vseeno držim pesti, da ni nič, da bo jutri dobro in da imam le pošteno udarnino, ki mi sedaj povzroča oteklino.

Zdaj pa naprej v boj s časom :)

2 Comments

Comment

Bitka s časom

Ko sem bil mlajši so me nekajkrat pretepli neslovensko govoreči sodržavljani, dandanes pa iz dneva v dan bijem bitko s pomanjkanjem časa. Precej klavrno postane takrat, ko bi si vzel nekaj privatnih minutk ali pa uric za raziskovanje tehničnih novosti iz sveta računalništva in alpinistične opreme, pa mogoče da bi prebral kakšen strokovni članek ali literaturo po kateri se izobražujem (in sem že v poštenem zaostanku), pa kar ne gre. Do konca meseca bo sicer akcije vedno več, potem pa se stvari počasi umirijo in postavijo na svoje mesto.

Pred kratkim sem bil opozorjen še na to, da naše društvo deluje v širšo javno korist s produkcijo dokumentarnih filmov in moram sedaj izpolniti kup formularjev in papirjev, da nam bo RS podarila prijetno presenečenje :)

Zdaj grem pa naprej k generaciji X, Y (to smo mi :) in prihajajoči Net generaciji najmanjših pokovcev, ki nas bodo tastare pokosili menda na vseh področjih... Raziskava Junco & Mastrodicasa, 2007.

Comment

Comment

Mladi in alpinizem - Freeapproved

Pred dobro uro smo imeli "ta mladi" iz ekipe Špaltna Ekspres in Freeapproved eno uro dolgo pogovorno oddajo v živo na RA SLO 1. Del ekipe Freeapproved v studiu RA SLO 1

Oddajo lahko poslušate s klikom tukaj.

Tekstualni napovednik oddaje se je glasil takole:

Program za mlade radia Slovenije, Gymnasium: Male laži in prikrivanja so včasih lahko celo pozitivna, dobrodošla. A ko gre za velike stvari, ko gre za res, zanje ni prostora. Na primer v gorah.

Preden se podaš na zahteven alpinističen vzpon, pod steno, ki jo želiš preplezati, na robu prepada - kjer se iščejo meje zmogljivega, meje človekove moči, tam z lažmi ne prideš daleč. Točno je treba premeriti svoje znanje, fizično pripravljenost, opremo in sposobnosti. O tem, kaj mlade vabi v gore, kaj prave alpinistične odprave zahtevajo od njih in kako mimogrede nastane še kakšen alpinističen film, bomo izvedeli v tokratni oddaji Gymnasium.

Sreda, 1.4.2009 ob 20.00 na 1. programu RA SLO

Oddajo lahko poslušate s klikom tukaj.

Comment

Comment

Teranova smer, Jezersko - film

Video se navezuje na vzpon posnet januarja 2008. [youtube http://www.youtube.com/watch?v=4Pa822Y-Z7c&fmt=22]

Preden sem kupil svojo HD kamero sem se malo igral in testiral nek sonyjev prehodni model. Vsi računalniki, ki sem jih takrat imel, niso bili dovolj močni, da bi lahko montiral v HD, tako da je potem na koncu nastalo pričujoče skropucalo, ko sem bolj kot ne ugibal, kje rezati in kaj ne. Tudi glasbe ni in jo bom dodal s pomočjo youtubeovega vmesnika.

Comment

Comment

Intervju v prilogi Dnevnika - Antena

V torek 24. marca je bil v prilogi Dnevnika - Anteni objavljen krajši intervju na temo slovenskega dokumentarnega filma Špaltna Ekspres.

Intervju

Anže Čokl je zapisan športu. Enostavno in brezpogojno. Sprva je sicer deset let posvetil gimnastiki, toda njegova največja ljubezen so gore. In v gorah je v zadnjem času njegova zvesta spremljevalka tudi kamera – univerzitetni diplomirani inženir strojništva je namreč vse bolj domač tudi pri snemanju dokumentarnih in avanturističnih filmov. Osem let bo, odkar se je navdušil za snemanje, in v tem času je posnel več kot 142 krajših filmov z različnih koncev sveta, pomladi leta 2006 pa je v Cankarjevem domu premierno predstavil svoja prva večja projekta - prvi slovenski smučarski film Lovci na pršič ter gorniško raziskovalni film Kraljestvo oblakov. Z Anžetom smo se pogovarjali o njegovem najnovejšem filmu z naslovom Špaltna ekspres in odpravi v gorovje Kokšal To.

Naslov vašega športnega dokumentarnega filma je Špaltna ekspres. Lahko pojasnite, kaj pravzaprav je špaltna?

Špaltna v žargonu pomeni ledeniško razpoko. Te skrivajo ledeniki v visokih gorstvih. Padec v takšno razpoko je lahko usoden, zato se alpinisti v ledeniškem svetu premikamo navezani. Na odpravi so bile prav ledeniške razpoke ena največjih nadlog in togot odprave. V enem takšnih ledenih brezen je padel tudi član odprave in si pri tem nerodno zlomil gleženj. Stotine kilometrov stran od civilizacije takšen zlom seveda pomeni hudo resno situacijo, saj pomoči ne moreš pričakovati od nikogar razen od tam navzočih prijateljev, reševanje pa je zapleteno in naporno.

Kadar se človek odpravi na tovrstno alpinistično smučarsko odpravo, mora biti v dobri psihofizični kondiciji. Kako in koliko časa ste se pripravljali na ta podvig?

Psihofizično kondicijo vzdržuješ z rednim plezanjem in ker veliko plezamo v gorah, se za odpravo posebej pripravljam zgolj s tekom. Čez leto pa telesno pripravljenost vzdržujem tudi s treningom z utežmi, smučanjem… A se mi zdi, da je skoraj bolj kot trening pomembna tudi dobra aklimatizacija, torej to, kako se privadiš na veliko nadmorsko višino. Ta se pri vsakem posamezniku razlikuje – nekateri se privadijo hitreje, drugi pozneje. Izkušnje s prejšnjih odprav mi pomagajo pri tem, da se zdaj poznam in vem, kako se jaz osebno najlažje privadim na življenje v visokogorju.

Na pot ste se odpravili skupaj s sedmimi prijatelji. Čigava zamisel je bila, da se odpravite tej avanturi naproti?

Pred leti sem se ob preganjanju dolgčasa, ko je zunaj divjalo neurje, v šotoru na Škotskem s prijateljem pogovarjal o neraziskanih predelih gorovja Kokšal To. Minila so leta, v glavo se mi je prikradel spomin in zamisel je privrela na plan. V Freeapproved smo bili ves čas zelo aktivni. Nabrala se nas je skupinica enako mislečih članov, tudi dobrih prijateljev, in že se je začel razburljiv proces načrtovanja odprave vse do njene izvedbe in uspešnega zaključka.

Verjetno je bila motivacija za odhod v Kirgizistan še večja, ker ste vedeli, da je v gorovju Kokšal To veliko neodkritega in neosvojenega?

Vsekakor! To je bila osnovna ideja in bistvo odprave. Za nas je bila to največja motivacija: odpraviti se tja, kjer doslej ni stal še nihče. Občutiti delček tistega, kar so včasih občutili raziskovalci na svojih potovanjih v neraziskane kotičke sveta.

Kakšen je občutek, ko stopi človek tja, kamor ni še nihče pred njim?

Nenavaden, poseben, lep in neponovljiv ko pomisliš, da v tem današnjem, z vsemi bedarijami prenapolnjenem globaliziranem in vse bolj virtualnem svetu še obstajajo kotički sveta, kjer si odvisen sam od sebe ter prijateljev. Odrezan od sveta in sodobnih komunikacijskih poti ... Kjer je človek prvinsko človek in za preprosti, a vendar doživljajsko nabit vsakdan potrebuje zgolj najnujnejše. Hrano in pijačo in primtivno domovanje - šotor.

Ste scenarist in režiser dokumentarca, v njem, seveda, tudi nastopate. Kdaj imate mirnejšo roko: med snemanjem ali kadar se znajdete v težki situaciji nekje med pezanjem?

Hm, dobro vprašanje, A če dobro pomislim, imam vseeno bolj mirno roko v težkem detajlu smeri. Napaka pri plezanju smeri s pomanjkljivim varovanjem pomeni najhujše, roko pri kameri odpraviš z vnovičnim pritiskom na gumb in novim posnetkom v skrajnem primeru zgolj z nekaj efekti v postprodukciji.

Kako ste financirali odpravo, ki je bila gotovo velik finančni in logistični zalogaj?

Odpravo smo člani financirali iz lastnih prihrankov in s pomočjo sponzorjev. Okvirni proračun celotne odprave z obvezno opremo, logistiko, transportom in nasploh vsem za 24 dnevno avanturo je znašal okvirno 28.000 evrov. Najtežje je bilo tistim, ki so šli na takšno avanturo prvič, saj je oprema precej draga, a nujna. Dodaten zalogaj pomenijo tudi obvezne reči za snemanje, saj poleg kamere potrebuješ še cel kup druge navlake, da kamera sploh deluje - sončne celice, dodatne baterije...

Od kod ideja za ime Freeaproved, kot se imenuje vaša produkcijska hiša oziroma ime društva?

Ime seje porodilo med prijatelji in se je potem nekako prijelo. Zadnje čase se ubadam s tem, kako bi to »blagovno znamko« smiselno poslovenil (smeh). Kakšna ideja?

Za več informacij si lahko ogledate osebno stran Anžeta, kjer so na voljo tudi njegovi filmi, www.anzecokl.com in stran društva www.freeapproved.com

Comment

5 Comments

Mučenje za 77 EUR

Sploh ne vem kje je logika, da najprej plačaš 77 EUR, da se potem lahko en mesec dan za dnem matraš in zafrkavaš z nesmiselnim prekladanjem uteži in premikanjem različnih bremen. Kot omenjeno sem po dveh mesecih spet zagljivil in se spravil k treningu z utežmi. Doslej mi je tovrstna vadba pomagala tako za napredovanje pri plezanju v skali kot seveda tudi splošnemu boljšemu fizičnemu stanju. In kar je najbolj pomembno ... Vse bolj je izgledalo, da se bom posušil do kosti. Če ne migam, enostavno nimam teka in včasih v celem dnevu pojem 1 jogurt in grem spat. Ko migam pa se mi tek poveča do neskončnosti in bi lahko samo jedel, jedel in jedel.

Aja pa tistih par sendvičev, solat in palačink v Sputniku ob četrtkih ne štejem zraven, ker tisto je energija, da lahko sploh govorim :)

5 Comments

Comment

Shane McConkey

V tragični nesreči je preminila legenda prostega smučanja, BASE skakalec in zadnje čase predsem ski-base skakalec Shane McConkey. Nastopil je v mnogih smučarskih filmih in bil eden najbolj drznih in inovativnih prostih smučarjev. Pravkar sem prebral, da se je ob snemanju najnovejšega filma v Dolomitih smrtno ponesrečil. Smučke, ki jih ob svojem odskoku s stene odpne, se niso v celoti odpele. Ena izmed smuči je ostala na nogi in zaradi zračnega upora Shanea obrnila na glavo, pri tem pa ni mogel izvleči padala.

Ugasnilo je še eno mlado življenje izjemnega človeka, ki je živel za smučanje in avanture. Naj počiva v miru ...

Comment

1 Comment

Trening

Čas tako hitro beži, da ga še celo jaz v zadnjem času težko "dohajam". Dela je prek glave in ko je "konec" v pisarni, se začne še delo od doma. V zadnjem mesecu sem precej zanemaril trening. Ne tečem, ne hodim na plezalno steno, naredil sem krajšo pavzo s treningom uteži.

In ko tako "zapadeš" v delo in na stran odrivaš rekreacijo, končas s tem, da migaš samo še parkat na teden in ne več vsak dan. Zdaj razumem, zakaj mi je zdravnik pred meseci (ko sem migal vsak dan) napisal: "Priporočamo rekreacijo!" Ker je bil daljnoviden!

Ubogal bom nasvet in (upam) da že jutri znova začnem z utežmi in plezanjem na stenci.

1 Comment

Comment

Blu-ray mediji

Že nekaj časa razmišljam, da bi končno kupil Blu-ray, ki ga potrebujem za "peko" HD filmov ... Najprej sem mislil, da se format itak ne bo prijel, kot se ni HD DVD, a sem se očitno motil. Precej razširjena zadeva je namreč postala in to v kratkem času! Edino kar me še vedno pošteno moti pa je cena medijev. En BR-D stane preklemanskih 7 EUR! Če bo kaj časa bom poskusil enega izmed HD filmov spraviti v BluRay format, da vidim kaj se zgodi po "transcodingu". Če mi bo všeč, bo najbrž res čas, da se naroči blu-ray :)

Comment