Pred dnevi sem razmišljal kako zelo drag hobi alpinizem pravzaprav je. Športni hobi kot so tek, drsanje na ledu, rolkanje, mogoče celo rekreativno kolesarjenje so v primerjavi z alpinističnim zalogajem pravi berači. Za tek potrebuješ športne copate, cenejše ali dražje, vsekakor lahko greš ven in tečeš. Mogoče celo bos.
Pri alpinizmu pa je razpon v vsoti denarja, ki ga zmečeš za opremo, gromozanski. Težava se pojavi pri tem, da četudi hočeš samo občasno ledno plezati in si opreme ne izposojaš, temveč jo kupiš, si že z zelo osnovno opremo na trimestnih številkah. Če kupiš opremo prvič in vse novo, srednjega razreda, si že na pošteni štirimestni številki. Če te zadeva "zagrabi" in želiš plezati več, bolj pogosto, samostojno in da vodiš navezo, postanejo številke neokusne.
Praktični primer - redne cene zgornjega srednjega cenovnega razreda za novo opremo:
- cepina, 300 EUIR
- dereze, 150 EUR
- ledni vijaki, 8 kosov, 320 EUR
- hlače, 200 EUR
- jakna/softshell, 300 EUR
- pas, 100 EUR
- nahrbtnik, 100 EUR
- rokavice, 100 EUR
- čelada, 70 EUR
- vponke, sistemi, drobni inventar, 200 EUR
- prvi sloj tehničnih oblačil, po domače "švic perilo", 100 EUR
- čevlji 270 EUR
- vrv, 200 EUR
Najbrž sem še marsikaj pozabil, ampak takole čisto v osnovi je tega prekletega materiala za celo goro denarja. Natančneje za malenkost manj kot 2.500 EUR, pri čemer govorimo o dnevnih turah (brez spalne vreče, kuhalnikov, loncev, čelne svetilke ipd.).
In ko pomislim, da smo bili (in so tudi danes) tečajniki in začetniki (alpinisti) pretežno študentje/dijaki, so takšni finančni zalogaji podobna utopija kakor nakup stanovanja dandanes. Še s pridnim delom, služenjem denarja in varčnim ravnanjem z le-tem, tudi po več-mesečnem kupčkanju le-tega ni dovolj, da bi si človek "kar tako kupil" opremo. Postopoma in počasi, pa kak star kos, ki se ga nadomesti - tako še gre, ampak to traja!
Vsakič, ko si ogledam kakšen starejši film ali fotografije plezalcev izpred nekaj desetletij, si rečem samo - vsaka jim čast! Plezanje v težkih usnjenih čevljih, z okovankami pritrjenimi s paščki, dolgi leseni cepini, statičnimi vrvmi, brez vseh pripomočkov in ostalega - a so vseeno plezali in Splezali veliko smeri, ki so še v današnjih časih dostopne le najbolj izurjenim navezam. Kljub vsej moderni opremi, s katero je isti smer/vzpon precej lažja.
A prave rešitve še nekaj časa ne bo. Že dolgo je edini faktor pri ceni - količina! Vsakoletne podražitve zimske alpinistične opreme so skladne s podražitvami ostalih artiklov za potrošnjo, marže ostajajo visoke, količine prodane opreme ostajajo na nekako istih "majhnih" nivojih, cene so še vedno (pre)visoke. Z majhnimi mislim relativno, z npr. količinami pralnih praškov, ki se prodajajo v milijardah kubikov. Če bi bile Cobre (cepini Black Diamond) za npr. okopavanje vrta - za kar jih sicer nekateri celo uporabljajo - mišljene za široko potrošnjo, bi jih v Merkurju zlahka kupili za kakšnih 30 EUR, devetino siceršnje cene ...