Ta vikend sem imel na Vršiču priliko dodobra preizkusiti svoje novo tehnično oblačilo za zimski alpinizem in turno smučanje. Mammut Jannu Extreme je najsodobnejši "softšel" švicarskega proizvajalca, ki temelji na najnovejših materialih in preizkušenih krojih. Pred kratkim sem pisal o svojem "slogu" ali bolje rečeno sistemu oblačenja za v (zimske) gore in avanture, ki jih tam zganjam. Ker je eden izmed ključnih delov omenjenega sistema t.i. vrhnji sloj (bodisi gore-tex hardshell ali trenutno Jannu softshell), se mi zdi smotrno, da Jannu Extreme malo bolje opišem in s tem morda pomagam k pravilni odločitvi še komu, ki je na tem, da preživeti "čebulni" sistem oblačenja naposled zamenja s sodobnejšim modularnim.
Jannu Extreme sem imel kot omenjeno ta vikend možnost testirati v širokem razponu temperatur, a v sicer milih zimskih razmerah. Toliko bolje, saj je tako resnično prišla do izraza vrhunska zmožnost dihanja, ki me je nemalo presenetila. Pred Jannujem sem imel nekaj softshellov, ki so bili vsi tanjši in hladnejši, kot tudi precej sodobnih hardshellov. S slednjimi primerjave v dihanju sploh ni mogoče napraviti, je pa Jannu na moje presenečenje tudi mnogo bolj "paropropusten" kot prejšnji softshelli. K temu verjetno precej pripomore nova tehnologija in C_change membrana, ki se prilagaja klimatskim spremembam. Kot omenjeno je Jannu super dihal v vlažnem vremenu in pri temperaturah okrog -2 stopinji pod ničlo.
Med hojo in plezanjem je Jannu udoben in ne ovira gibanja okončnin, všeč pa sta mi tudi visoko pozicionirana prsna žepa, katerih odpiranje ne moti niti plezalni pas niti naramnice nahrbtnika. Premišljeno nagnjeni zadrgi pa omogočata preprosto odpiranje z eno samo roko tudi v bolj neudobnih telesnih položajih.
Vetrna zaščita Jannuja je 100%. Ker sem med vikendom kar nekaj ur prebil na vetru (na motornih saneh) med 40 - 70 km/h, lahko mirno trrdim, da je za veter Jannu popolnoma nepropusten. Zanimivo zasnovan sistem kapuce in njenega zapiranja pa omogoča ne le preprosto obračanje glave s čelado in kapuco na glavi, temveč tudi popolno zaščito predela obraza - okrog brade in nosa. Luknjice v materialu poskrbijo za čim manjše rošenje sončnih ali smučarskih očal.
Kaj še povedati o tem najnovejšem izdelku Mammuta iz Švice? Morda edino slabost, ki sem jo do sedaj zaznal ... In sicer teža. Velikost M namreč tehta 750 gramov, kar je v primerjavi z mojim prejšnjim softshellom dvakratna teža in s hardshellom ArcTeryx kar trikratna teža. Ker pa je smisel softshella prav ta, da se ga nosi čimveč in ob širokem razponu temperatur, je to v bistvu kos opreme, ki je "venomer" na tebi in je torej "teža za v nahrbtnik" nična.
In zakaj kanim Jannu Extreme uporabljati?
Meni osebno bo služil predvsem za:
- zimski alpinizem
- ledno plezanje
- alpinistično/turno smučanje
- daljši plezalni izleti v zelo mrzlih krajih
Ne bom ga uporabljal za na odprave, ker je pretežak in ker je tam razpon temperatur vendarle prevelik, ravnotako pa ga ne bom uporabljal v toplejših mesecih, ker mi je navadno precej vroče in še tako dobro-dihajoč material ne diha tako dobro, kot če ga nimaš na sebi.
Prednosti in slabosti
Slabosti
- cena
- teža
- "powder skirt" oziroma krilce za pršič - le-to je sicer snemljivo, a se mi zdi za tako tehničen softshell povsem odveč
Prednosti
- super diha
- izvrsten dizajn in zasnova kapuce in zaščite obraza
- kvalitetne zadrge
- premišljeno postavljena prsna žepa
- izbor materialov
- prostorna kapuca
Če bi me torej vprašali ali nakup svetujem, bi bil moj odgovor vsekakor DA.
Mammut Jannu Extreme je jakna, ki nadomesti celo paleto oblačil "tretjega" sloja in je optimalna za vse aktivnosti v hladnejših mesecih.
Več informacij pa tukaj oziroma na strani zastopnika in prodajalca v Sloveniji.
PS: Mammu Jannu Extreme pa je v pomoč tudi pri zimskih poletih ... Foto: Marko Albreht