Zgodilo se je. Prvič leta 1929, drugič leta 1987 in dogaja se sedaj. V ZDA se je v omenjenih letih zlomila borza in nastopila finančna kriza. Prvič so jo rešili, drugič so jo rešili in tudi tretjič jo bodo rešili z veliko injekcijo denarja iz državnih rezerv. V EU je drugače - na takšne krize so slabše pripravljeni in se s tem slabše spoprijemajo. Danes se je zlomila tudi Azija. Vzhodni trgi so pred kolapsom, Nikkei 225 je čez noč padel za nekaj manj kot 10 % !

In kaj v naši mali Sloveniji? Država jamči zgolj za 22.000 EUR prihrankov. Po hitri odločitvi EU, bo ta vrednost narasla na 50.000. Ampak kaj se zgodi, če je parkiranega denarja več in banka propade?! Revež ostane brez vsega, za kar je delal vse življenje. In kar je še huje - banka v principu lahko propade zelo hitro.

Če se spravi v banko večina komitentov z najvišjimi prihranki na tekočem ali hranilnem računu, in želi dvigniti ves svoj denar, banka počepne! Banke imajo namreč samo majhen procent denarja v kumulativnem obtoku, vse ostalo (torej denar varčevalcev) pa je v naložbah in investicijah, delnicah ter drugod. In če se zgodi "stampedo" in zaradi krize in skrbi vsi pohitijo v banko dvignit svoj denar - banka propade! Preprosto in kruto resnično.

In kar je pri tej krizi najbolj zanimivo... Amerika je spet začela prva - pojavili so se problemi, ki jih rešujejo, vendar ne sami. Posledice krize v ZDA sedaj nosi cel svet!

Comment