Comment

Prve snežinke v Ljubljani in ... prva viroza

Snega se vsako leto veselim kot otrok! In to brez pretiravanja. Okrog mene so že vsi nestrpni, ko ves čas pogledujem vreme, izkoriščam interno vremensko obveščevalno službo (Jaka, Andraž - hvala :) in seveda komaj čakam, da napovedani sneg dejansko pride. Navadil sem se že, da gre pogosto za nateg, da snega potem ni od nikoder ali pa da pride, ampak v znatno manjših količinah, kot so bile napovedane. Ampak lepo je že, ko sneži. Četudi malo. Poplesavanje snežink na nebu mi vsakokrat - pa naj bo to v začetku, vmes ali na koncu sezone - prebudi nekaj otroškega duha, ki je globoko vsidran v meni. Tokratne zimske vragolije in željo, da bi jih šel ujet v svoj fotoaparat v hribe, sem žal moral izpustit, saj se me je lotila neka strašna viroza, ki me v svojih krempeljcih drži že več dni (navadno z njimi opravim v dveh, morda treh dneh). Počitek, čaj, počitek, čaj, počitek ... Precej monotono je življenje, ko je človek bolan in vsakič znova se zavem, da je pravzaprav zdravje tisto res prvo in najpomembnejše na lestvici ključnih reči v življenju. In znova se potrdi in še vedno drži pregovor: zdravje, sreča in ljubezen, ostalo se pa kupi.

Pa še en timelapse, ki razkrije, da so bili okrog fotoaparata v času fotografiranja duhovi, ker se 3x zatrese!

http://youtu.be/WyqDRqtJFMM?hd=1

Comment

Comment

Hrana za avanture

Ker si je objavo o (mojem) načinu oblačenja prebralo več kot pet tisoč bralcev bloga, sem se odločil, da morda ne bi bilo slabo, če  še kdaj delim kakšne svoje izkušnje. Tokrat nekaj na kratko glede prehrane... In ker je stvar še kar aktualna in smo bili spomladi na Aljaski, trenutno pa me je ulegla neka viroza in moram itak počivat - je idealna prilika, da napišem par besed. Čeprav priznam, da imam tudi sam najrajši dober sendvič, na primer premium baguette napolnjene s švicarskim ementalerjem in kuhanim pršutom, poleg pa kakšen lahek jogurt ali celo kefir, mi takšna "malica" oziroma okrepčilo v gorah, zlasti pozimi, ne pride pogosto v poštev. Največkrat sicer zaradi pomanjkanja časa za pripravo, ob hudem mrazu pa tudi zato, ker so sendviči in še zlasti kefir brez okusa ali še huje - v trdnem stanju.

Od vseh možnih ploščic, ki jih je bilo moč dobiti na slovenskem tržišču sem na koncu vselej znova pristal na Frutabelah, ki so mi edine zares teknile. Razni powerbari in ostalo je tako zanič in umetnega okusa, da enostavno nisem videl drugih prednosti "prave" energijske ploščice. A ker v mrazu zmrznejo vse naštete energijske ploščice, sem z nekaj sreče pred dvema letoma odkril Mulebar. To je po mojih izkušnjah ena redkih, če ne celo edinih energijskih ploščic, ki ne zamrzne in je še vedno "žvečljiva" tudi pri -19C - preverjeno letos na Aljaski!

Mulebar ploščice so naravne, v pravokotnik skupaj sprešane energijske ploščice, katerih osnovna sestavina je organsko pridelano sadje in dodatki lešnikov, mandeljnov, ovesa ipd. Mulebari so poleg tega pakirani v bio-razgradljivo embalažo, tako da četudi se kdaj zgodi (to se je verjetno že vsakomur), da pride sunek vetra in odnese kakšen košček embalaže iz rok neprevidnega gornika, bo ta vseeno lahko mirno spal. Embalaža se namreč sama razgradi.

Odvisno od dolžine in napornosti ture s seboj jemljem med 2-5 ploščic, 2-3 banane, 1-3 L tekočine in če ne pazim pretirano na težo nahrbtnika še kakšne piškote ali oreščke. S tem se navadno prebijem prek dneva brez da bi bil pretirano lačen, dasihravno me vsakič znova potem zamika "težka" hrana v stilu šunke, klobas, kruha ipd. :)

Spodaj pa še kratek timelapse video (ne)zmrzovanja MuleBarov, ko sem jih pustil na snegu nekaj ur za preizkus - Odprava Freeapproved Aljaska 2012.

[youtube http://www.youtube.com/watch?v=iULisX2GmW8&w=630&h=354]

Comment

Comment

Vtisi o filmu Aurora Polaris

Premiera našega filma Aurora Polaris v nabito polni dvorani Cankarjevega doma je za nami. Spodaj je strnjenih nekaj prvih vtisov o filmu, ki smo jih prejeli v naš nabiralnik...

Vtisi o filmu

“Redkokdaj ostanem brez besed... no, tokrat sem ostala! Tako da lahko rečem samo WAU!!! Fantje in Valentina, iskrene čestitke za tako uspešno odpravo in za odličen film, Aurora Polaris je res odklop in hvala, da ste nam na tak čudovit način prikazali vaše pustolovščine! BRAVO!”

“Tole je pa treba javno pohvalit! Aurora Polaris je presegel vsa moja pričakovanja! Čudovita mešanica avanture, simpatičnosti, sproščenosti, polna sape jemajočih kadrov, razgledov, zabavnih vložkov in neskončne beline. Super posnetki, odlično izbrana glasba in "združitev" vsega v fantastično celoto! Bravo Anže, Boštjan in celotna Freeapproved ekipa!”

“Tisto, kar nam je včeraj s predstavitvijo popotniško – gorniško – turno-smučarskega filma Aurora Polaris pričaral Anže Čokl, je veliko več kot le dokumentarec. Je film o spoštovanju in ljubezni do razsežnosti nedotaknjene narave, o odločnosti in garaški ustvarjalnosti.  Tudi o občutkih in ljudeh, ker z izbranimi posnetki udeležencev, njihovih izjav in komentarjev ter vrhunsko montažo, prepletanjem in uravnoteženostjo kadrov, oriše in približa posamezne značaje.

Film v celoti deluje zelo profesionalno, upoštevaje naključnost posnetkov in odsotnost nekega jasnega cilja (prehoditi določeno pot, priti na določen vrh, najti Jetija v Himalaji…).  Anže je na začetni predstavi izvrstno sledil zarisanemu poteku podajanja z optimalno počasnostjo. Velikokrat namreč nastopajoči v javnosti pod pritiskom govorijo prehitro, kar povzroča napetost in neprijetno vzdušje. Pritegnil je poslušalce in zagotovo nihče ni pomislil »kdaj bo že konec?«, kar se nam zelo pogosto dogaja v naglici vsakdana. Le rahlo preveč uglajen je bil. Svetovni popotnik, turni smučar in alpinist; oče takšne stvaritve, kot je Aurora Polaris, lahko suvereno pride rahlo neobrit, v bolj športnih, hribovskih oblačilih. Tisto uro nismo dejansko bili v Cankarjevem domu, ki od nastopajočih terja obleko ali metuljčka, vendar v taboru na ledeniku. In to je prekleto »macho« zadeva, v kateri namreč sebe lahko najdejo tudi punce.

Ta film je voda na moj mlin, veter v moja jadra, mana za lačna usta in božanski navdih za srce. Pred kratkim sem napisal, da obožujem filme, ki ni nujno da so dobri, celo ni nujno da so mi všeč, vendar moram v njih najti nekaj, kar pride do moje obisti. Nekaj s čemer se poistovetim in kar zabriše mejo med filmom in resničnostjo. To je lahko »deja vu« scena, ponazoritev nečesa davno videnega, lahko je igralka, v kateri začutim sebe, ali pršič pod turnimi smučmi na Aljaski.”

“Skratka, ti moram povedat, da smo uživali ob gledanju filma, res ste carji, in carica;) ! Te prou občudujem in ti želim, da bi še najprej živel svoje sanje.”

“Tvoje film(čke) spremljam že od Ukan Kosobrina in Bedanca naprej … v glavnem. Aurora Polaris poseka vse z naskokom! Bravo! Čestitke tebi, Boštjanu in ekipi.”

“Čestitam tebi in kompaniji za doživet prikaz užitkov vaše odprave. Občutek imam, kot bi bil na severnih obzorjih z vami.”

“Imenitno! Čestitke za Auroro Polaris, najboljši doslej!”

“Super film je bil, respect!”

“Film je noro dober! Drzno, duhovito in sproščeno.”

“Čestitke za včeraj. Res je bilo enkratno! Vse od organiziranja odprave, cilja, članov, zaključka... Super!”

“Glede filma in odprave - vsa čast za pogum. Čuti se adrenalin in užitek na belih strminah, kot tudi odgovornost in resnost razmer. Bravo.”

“Danes sem si ogledal Aurora Polaris - lepo - nimam besed...”

“Kaj naj rečem? Bil na premieri, film fantastičen in vreden ogleda ter pohvale celotni ekipi, da ste vse speljali kot ste si zamislili.”

"Čestitam za idejo in pogum vam in vašim prijateljem, ki se ste se odpravili raziskovat ta skrit in nedotaknjen košček sveta. Hvala, da ste del teh avantur delili tudi z nami, ki na ta košček Aljaske verjetno nikoli ne bomo stopili. Film je izjemen! Ampak, najboljši je bil pa metuljček!"

Več o filmu pa tukaj.

Comment

Comment

Serija nočnih fotografij

Fotografije posnete ponoči so se mi vedno zdele fascinantne, zato sem se v zadnjih mesecih občasno v nočni fotografiji preskusil tudi sam in spodaj predstavljam nekaj fotografij z različnih okolij in koncev sveta. Fotografiranje time-lapse-a na odpravi Aljaska 2012, pri -18C in ledenem severnem vetru.

Eno izmed redkih jasnih noči sem na Aljaski izkoristil za posnetek zahajojoče lune.

Prvič v življenju sem videl polarni sij (Aurora Polaris) in enostavno obnemel.

Izjemna noč na vrhu Prisanka nad Vršičem

Martin bdi v soju čelne svetilke in lune

Prihajajoča nevihtna fronta z bliski in udari strele se približuje celini

Ob skorajšnjem nalivu in ob močnem hladnem nevihtnem vetru (pišu) je na ulicah postalo živahno!

Mirna noč v soju zvezd na Kornatih

Prižiganje lampiončkov v Ljubljani in zanimiv sod z ognjem, ki je sikal skozi izrezane odprtine.

Ljubljanica in šuštarski most zvečer.

 

 

Comment

Comment

Premiera filma Aurora Polaris RAZPRODANA

Ker je bila dvorana za premiero ob 19. uri že več kot teden dni pred pričetkom razprodana, smo se s Cankarjevim domom odločili za še eno projekcijo, ki bo istega dne, torej v sredo 21.11.2012 ob 20:45 uri. Nakup vstopnic za drugo projekcijo ob 20:45 je že mogoč.

http://youtu.be/_uqfv2FSgDs?hd=1

Comment

Comment

Ledno plezanje - oprema in sistem oblačenja

Pred mnogo, mnogo leti, ki jih rajši več ne štejem, sem se začel ukvarjati tudi s turističnim zahajanjem v gore pozimi. Spomnim se, kako sem požiral vso možno literaturo: prebiral bloge, zapise o opremi, tehniki in vsem kar se je dalo najti. Tako prek spleta kot v tiskanih izdajah. Iz Amerike sem naročal knjige Jeffa Lowa, Marka Twighta in drugih tisti čas najboljših inovatorjev in plezalcev v ledu. Ker sem po duši tehničen tip, mi je poznavanje delovanja opreme, oblačil, sistemov oblačenja in vse s tem povezano precej zanimivo. Ker se spomnim tudi, kako mi je najbolj prav prišel kakšen konkreten namig kako ta in oni uporablja kakšno opremo, tehniko in podobno, sem se odločil zapisati par vrstic, ki bodo morda komu dale kakšno idejo ali olajšale odločitev pred nakupom. Vnaprej seveda opozarjam, da gre zgolj in izključno za moje osebno mišljenje, ki ne temelji na nikakršnem profesionalnem oziroma drugačnem znanju/poznavanju, temveč zgolj na nekajletnih amaterskih izkušnjah. Se mi pa osnutek pričujočega prispevka med Drafti valja že skoraj 2 leti, tako da je skrajni čas, da zaključim.

K zapisu me je vsaj malo podžgala tudi izkušnja, ko sem oktobra v eni izmed slovenskih trgovin z opremo za planinstvo, alpinizem ipd. slišal prodajalca ubogemu novincu, najbrž tečajnik - "prodajati buče". Še vedno se močno strinjam z reklom: "Nisem dovolj bogat, da bi kupoval poceni!" Zgodba mi je poznana, saj sem jo izkusil na lastni koži v svojih začetkih...

Sistem oblačenja je kajpak najbolj tesno povezan z aktivnostjo in razmerami. Ker se bom osredotočil na ledno plezanje, ostaneta samo še dve kategoriji: A od 0C do -10C ter B od -10 do -20C.

Dostop

Tisti, ki ste v hribe pozimi že zahajali veste, da ob vsem kar ni ravnina, človeku hitro postane vroče tudi pri -10C. Težava pozimi tako niti slučajno ni takrat, ko se človek giba, ampak ko stoji oziroma na prehodu. In prav to je ledno plezanje - tipična Stop & Go aktivnost: prvi spleza do varovališča, se ustavi in varuje drugega, ki pleza. V tem času pa na dan pridejo pomankljivosti klasičnega čebulnega oblačenja oziroma oblačenja v slojih.

Če je dostop daljši od ure in pol ali če je izrazito strm/naporen in vem, da se bom konkretno preznojil kljub zmanjšanemu tempu, vzamem dodatno švic majico. Zadnja leta v zimskem času uporabljam izključno perilo iz Merino (Patagonia Merino 2 in 3). Če je dostop krajši, se ne preoblačim in perilo posušim na sebi med plezanjem.

Pri temperaturah do -10C, če ni vetra, skoraj brez izjeme dostopam zgolj v perilu in mi je dovolj, me ne zebe. Če je vetrovno dodam še nekaj neprepihljivega. Navadno je to ArcTeryx Atom LT jkt. To je v zadnjem letu moj največkrat uporaben kos oblačil. Zaenkrat temu podobnega od drugih proizvajalcev nisem zasledil. Po izolaciji je primerljiv s powerstretchom, s to razliko, da Atom-a ne prepiha in da je lažji in se na manjše zloži/zbaše.

Za dostop navadno uporabljam tanjše windstopper rokavice, kot ekstra par. Pogosto se namreč zgodi, da s temi rokavicami človek grabi za kakšno rušje, preči kakšne grape, potoke ipd. in kaj rado se pripeti, da se zmočijo. Rokavice s kuhane volne sem pred leti opustil. Odlično funkcionirajo dokler so povsem suhe in relativno nove, z rabo pa se raztegnejo, veter jih prepiha in vsakič hitreje postanejo mokre in trde. Na njih se prijema sneg in če jih prepotiš že na dostopu te potem zebe še cel dan. Je pa kuhana volna meni osebno še vedno nadvse uporabna v kombinaciji kot notranja rokavica, preko pa nepremočljive hardshell rokavice. Minus takšne kombinacije je okornost in nerodno rokovanje.

Plezanje zaledenelih slapov

Zunanji sloj

Za plezanje slapov uporabljam bodisi vetrovko (hardshell) ali softshell, odvisno od temperatur. Če je toplo, okrog ničle pa tja do -10, navadno vzamem hardshell, ker pričakujem več kapljanja in vode v slapu. Za zimski hardshell uporabljam Patagonia Stretch Element jkt ter občasno ArcTeryx Alpha LT jkt. Kadar je hladno je vode manj in vzamem softshell - Patagonia Northwall jkt. Ta je podložen z R2 flisom, ki je lepljen na zunanji material, tako da izjemno dobro diha, je raztegljiv in topel. Ta softshell mi je po dolgem času, ko softshellov nisem uporabljal (nisem opazil bistvene razlike v dihalnih sposobnostih med hs in ss), znova zelo všeč. Ker je podložen, je uporaben izključno za hladnejše dni. Odkar imam Northwall se sicer nagibam k temu, da ga bom pozimi vse več uporabljal, saj dejansko plezam ko je mrzlo in hladno in tudi če je slabo vreme sneži. Če pa pozimi dežuje, je vreme tako za doma ostat.

Ker imam dolge in pajkasto suhe noge, pri hlačah nimam veliko izbire. Po nekaj iteracijah sem pristal na krojih Patagonie in preizkusil in redno uporabljam Alpine Guide Pants (AGP), Ltw Alpine Guide Pants, Winter Alpine Guide Pants ter za letos (še nisem preizkusil - Mixed Alpine Guide Pants, kar je hibridna izvedenka, kombinacija membrane in softshella).

Za ledno plezanje sem skoraj izključno uporabljal AGP, za zares mrzle dni pa Winter Alpine Guide Pants, ki so na stegnih in riti podložene s kožuhastim flisom podobnim kot Patagonia R2. Za varovališča in postanke ter bivake preko vsega skupaj poveznem Patagonia MicroPuff hlače, ki so polnjene z umetnim polnilom Primaloft One.

Na varovališčih, ob pavzah in drugačnih postankih uporabim bodisi lažjo sintetično bundo kot npr. Patagonia NanoPuff ali ArcTeryx Atom LT. Kadar je zares hladno uporabljam tudi Patagonia DAS Parko, lahko pa tudi kombinacijo zgoraj omenjene sintetične bunde in ultralahkega, a debelega puhastega brezrokavnika. Vse omenjene sloje vedno dam preko softshella oziroma hardshella. Letos bom preizkusil Atom SV Hoody, ki je primerljivo topel kot DAS Parka, le da je 2x lažji in krojen za suhce kot sem sam.

Ne glede na izbiro softshella ali hardshella pa se mi zdi bistvenega pomena odlično krojena kapuca. Če ni ustrezna je skoraj enako kot če si brez, sneg, voda, veter - vse sili skozi luknje, zato je zares pomembno, da se prilega. Ne vem zakaj se nekateri kosi zimskih oblačil (zunanji sloj) sploh prodajajo brez, saj se ne spomnim dneva, tudi lepega, ko bi me kapuca kakorkoli motila - prej obratno!

Srednji sloj

Ta je odvisen od tipa zunanjega sloja. Če uporabljam softshell Patagonia Northwall, ki je podložen, potem srednji sloj eliminiram. Na ta način je izboljšana gibljivost in dihanje. Razlika je res občutna - freedom of movement, kot temu marketinško rečejo proizvajalci, je res super. Oblečeno imam samo termo perilo  in softshell, ko pritisne mraz preko njega dam omenjeno izolacijo.

Če imam oblečen hardshell, kot srednji sloj nosim bodisi Patagonia R1 Hoody ali ArcTeryx Atom LT. V izjemnih primerih oboje.

V noge me navadno ne zebe, zato uporabljam termo perilo Patagonia Merino 2, če zares stisne pa ArcTeryx RHO pants, kar je v osnovi Powerstretch. Eno ali drugo lahko kombiniram tako pod klasičnimi softshell hlačami AGP ali winter AGP.

Prvi sloj ob koži

Patagonia Capilene mi je hvaležno služila 10 let, zadnji dve leti pa uporabljam Patagonia Merino 2 in Merino 3. Nazaj na sintetiko se vrnem šele poleti, ker se mi zdi, da je za odtenek "hladnejša" kot Merino, vendar novih kosov sintetičnega perila ne bom več (do)kupoval.

Rokavice, pokrivala

Uporabljam windstopper rokavice za dostope, ki se navadno zmočijo, ampak so priročne za fotografiranje, pripravljanje na vzpon, natikanje pasu, derez ipd. Za plezanje se "preobujem" v BD Punisher Pro rokavice, če je izjemen mraz imam s seboj še en dodaten par BD Enforcer. Za najhujši mraz ali smeri v stenah uporabljam palčnike, vendar sem z njimi precej okoren. Na daljši vzpon vzamem vedno vsaj 2 para rokavic, čeprav sem doslej tudi v največji moči imel suhe roke s plezanjem v BD Punisher rokavicah. Prav presenetljivo, saj niso niti oglaševane kot ekstra "vodotesne".

Za pokrivalo vselej uporabljam balaclavo oziroma po domače kapuco z odprtino za obraz ali podkapo. Človek čez glavo in vrat izgubi 60% telesne toplete in prav hecni se mi zdijo kakšni plezalci, ki drgetajo na varovališčih ali pod slapom, oblečeni v vse kar imajo s seboj, vrat imajo pa popolnoma razkrit, na glavi pa neko "luknjičasto" štrikano perujsko kapo. Razlika med kapo in podkapo oz. balaclavo je ogromna. Ko sem to sprobal prvič nikoli več nisem oblekel navadne kape, razen če so temperature okrog 0C, kar pa je že tudi tako toplo, da navadno uporabim samo trak za ušesa.

Prednost podkape je tudi ta, da ne čutiš oz. te ne zmrazi, ko ti med plezanjem kakšen košček ledu ali snega "špricne" za vrat, ne čutiš šibkega vetra, del obraza in cel vrat je zaščiten.

Comment

Comment

Kontrasti oktobra

Letošnji oktober je (bil) vremensko precej bolj muhast kakor lanski. Temu primerna je bila tudi razporeditev službenih in prostočasnih aktivnosti. Med zanimivejšimi praznovanji oktobra je bil rojstni dan dedka, tokrat že 105. po vrsti. Res častitljiva obletnica, še zlasti glede na brezhibno, skorajda neverjetno zdravje.

Ker nisem tako spreten (niti pameten matematik/statistik), kot moj nekdanji sošolec, ki je z igranjem iger prek spleta, Si.partypoker.com, zaslužil za gromozansko hišo, dva poštena avtomobila in še marsikaj, je treba malo pomigati tudi v službi.

Tako sem v britanskem parlamentu predstavil trajnostno poslovanje našega največkrat nagrajenega hotela v JV Evropi in o nastajajočem zanimivem, novem smučišču nad Bohinjsko Bistrico.

Zanimivejši pa je bil vremenski preskok. Z društvom smo kot vsako leto organizirali tradicionalni plezalni kostanjev piknik Freeapproved v Vranjski Dragi.

Na žgočem soncu brez sapice vetra smo se dobesedno cmarili v osončenih skalah. Po celodnevni plezariji smo odšli še na priljubljeno mesto za peko kostanja in ko smo se napokali in naužili vseh dobrot izpod peke, smo s temo odšli nazaj v domovino.

Ta pa je že prihodnji teden, še pred koncem meseca oktobra, pokazala svoje zimsko lice.

S klapo Freeapproved smo se odpravili na Vrtačo v Karavanke, kjer nas je presenetila količina snega. Pričakovali smo, da bo nekako posneženo in lepo belo, kot se za jesen v gorah spodobi, dobili pa pravo zimsko idilo. V zatišnih legah je bilo snega tudi do koleneter, na vetru izpostavljenih legah pa ga je bilo precej manj, ker je bil ponekod spihan celo do tal.

Z vsakim metrom nad 1900 m nad morjem pa je veter bolj divjal!

Zadnji oktobrski dan smo jo mahnili še na Golico.

Star pregovor pravi - če na 1. november dežuje, bo za božič snežilo! Oh kaj bi dal, da bi bilo res in da bo december pravljično lep - hladen, z obilo snežnih padavin in seveda ledu za zimske vragolije!

Comment

Comment

Aurora Polaris - prodaja vstopnic

Na svojem blogu sem pozabil omenit, da se je prejšnji teden pričela prodaja vstopnic za naš novi dokumentarec Aurora Polaris. Vstopnice gredo kot vroče žemljice in ker parterja kmalu ne bo več, je najbrž smiselno, da pohitite z nakupom.

Vstopnice za film Aurora Polaris lahko kupite prek spleta ali na blagajni Cankarjevega doma.

Vabljeni :) Film bo špica!

http://youtu.be/_uqfv2FSgDs?hd=1

Comment